top of page
Search
Writer's pictureGrete Kald

Kas psühhopaadiga on võimalik suhtes olla?


Psühhopaate on sageli raske mõista ja veelgi keerulisem nendega hakkama saada. Tundub, et nad on veatud, isegi veetlevad, kuid tõde on, et nad võivad jätta sind tühjaks, masenduses ja lootusetuna. Kuidas aga teada, et oled psühhopaadiga suhtes? Mis on tagajärjed ja miks sa sellisesse suhtesse sattusid? Kas on võimalik sellise inimesega suhelda ja kuidas?


Kuidas ära tunda psühhopaati?


Psühhopaadi isiksuseomadused ei ole alati ilmsed. Tavaliselt on nad kergesti ligitõmbavad ja oskavad luua mulje, et nad on täiuslikud partnerid, sõbrad või kolleegid. Kuid nad ei oma empaatiat ega muret teiste tunnete ega heaolu pärast.





Siin on mõned tunnused, mis kirjeldavad psühhopaati:


  • Emotsionaalne külmus ja empaatia puudumine. Psühhopaadid ei tunne kaastunnet ega suuda teiste valu mõista.

  • Manipulatsioon. Nad on meisterlikud valetajad ja valetavad ilma kahetsuseta. Nad suudavad sind panna uskuma, et nende käitumine on sinu süü.

  • Kontrollimine ja domineerimine. Nad tahavad kontrollida kõike – alates sinu mõtetest ja tunnetest kuni su igapäevaelu toimetusteni.

  • Pealiskaudne võlu ja karisma. Nad suudavad alguses olla ülimalt šarmantsed, et võita sinu usaldus.

  • Süütunde ja häbi vältimine. Kui midagi läheb valesti, on nad alati teistele süüdistusi leidmas. Nad ei võta kunagi vastutust oma tegude eest. Alati on keegi teine süüdi aga mitte tema.


Kuidas sa tead, et Sa oled psühhopaadiga suhtes?


Psühhopaadi suhtes olles võib sinu tunne olla pidev segadus. Sa ei tea enam, kas saad usaldada oma mõtteid, kuna tema manipulatsioonide tõttu on kahtlused ja segadus pidevalt kohal.


Mõned tunded ja kogemused, mida sa võid kogeda:


  • Lõputu süüdistamine ja alavääristamine. Psühhopaadid muudavad kõik olukorrad Sinu süüks. See paneb Sind pidevalt kahtlema endas ja oma väärtuses.

  • Tunne, et Sinuga ollakse karm ja ebaõiglane ja valdab üksilduse tunne. Sa tunned, et oled üksi, isegi kui oled suhtes ja koos oma kallimaga. Ta tegelikult ei hooli sinu tunnetest ega vajadustest.

  • Sinu tunded ja vajadused pole olulised. Sind võidakse panna uskuma, et oled liialt tundlik või isegi hull, kui väljendad oma vajadusi või soove.

  • Emotsionaalne väsimus. Sa võid end tunda kurnatuna, kuna püüad pidevalt kohaneda ja rahuldada tema soove, samas kui sinu enda emotsioonid jäävad tähelepanuta.


Toon näite oma teraapia ruumist


Klient Kaidi ( nimi muudetud) , kes tuli minu juurde pärast pikka ja keerulist suhet, mis oli kurnanud teda emotsionaalselt ja füüsiliselt. Ta rääkis, kuidas tema partner (kellel oli tugev psühhopaadi isiksusehäire) oli pidevalt manipuleerinud, et Kaidi tunneks end kõhklevana ja süüdi. Isegi väikeste lahkhelide puhul süüdistas ta Kaidit, isegi oma mineviku vigade eest. Kaidi ei suutnud enam oma elus ennast usaldada ega otsuseid teha ja tundis end üksi ning süüdi.

Seansside jooksul hakkas Kaidi mõistma, et tema partneri käitumine oli täiesti ebatervislik ja et tema emotsionaalne väsimus ei olnud tema süü. Ta õpis piire seadma ja oma emotsioonidest hoolima. Samuti sai ta aru, et ei ole kohustatud jääma sellisesse suhtesse, kus teda pidevalt väärkoheldi. Me tegime läbi temas alatedliku muutuse protsessi, mille järel Kaidi tundis iga seansiga järjest enam iseendana.


Millised on tagajärjed psühhopaadiga suhtest?


Pikk psühhopaadiga suhe toob kaasa tõsiseid tagajärgi. See ei ole lihtsalt keeruline, see on lõhkuv. Kui oled olnud psühhopaadiga suhtes, võib sul olla:


  • Emotsionaalne ja vaimne väsimus. Pidev manipulatsioon ja valetamine kurnavad vaimselt ja emotsionaalselt.

  • Enesehinnangu langus. Aja jooksul hakkad uskuma, et sa pole väärt armastust või austust.

  • Pikemaajaline usaldamatus. Toksiline suhe muudab keeruliseks teistele inimestele usaldamise.

  • Ärevus ja depressioon. Psühhopaadiga elu võib viia tugeva ärevuse ja isegi depressioonini.


Miks Sa sellisesse suhtesse sattusid?


Sageli on psühhopaadid võimelised oma šarmiga manipuleerima ja meie usaldust võitma. Kui me oleme haavatavad või oleme varem kannatanud läheduse, puudutuse, tähelepanu defitsiidi käes ( eelmistes suhetes/lapsepõlves), oleme rohkem avatud nende liialdatud kiindumusele ja tähelepanule. Psühhopaadid on sageli osavad teiste inimeste haavatavuste ärakasutamises.


  • Madalam enesehinnang. Kui sa ei tunne end väärtuslikuna, võib psühhopaadi alguses tunduda, et nad pakuvad armastust ja tähelepanu, mida Sa pole kunagi kogenud.

  • Eelnev trauma. Kui oled varem olnud suhtes, kus tundsid ennast väärtusetuna, siis psühhopaadi käitumine võib esmapilgul tunduda kuidagi tuttav ja isegi põnev.


Kas psühhopaadiga on võimalik suhelda?


Psühhopaadiga suhtlemine on äärmiselt keeruline, sest nad ei suuda olla empaatilised ega hoolida teiste heaolust. Suhtlemine ei ole tõeliselt võimalik, kui tahad tervislikku ja tasakaalustatud suhet. Kõige parem on lihtsalt lõpetada igasugune kontakt, eriti kui tegemist on lähedase suhtega.

Kui suhtlemist on vältimatult vaja (näiteks laste pärast), siis tuleb seada väga selged piirded ja suhelda ainult äärmiselt lühidalt, vältides igasugust emotsionaalset kaasatulekut.


Nartsissist ja psühhopaat: Mis on nende erinevus?


Nartsissistid ja psühhopaadid on sageli segamini aetud, kuid nende vahe on oluline:

  • Nartsissistid vajavad imetlust ja tähelepanu, et tunda ennast väärtuslikena. Nad võivad olla emotsionaalselt külmad ja manipuleerivad, kuid nende käitumine on rohkem suunatud iseenda upitamisele.

  • Psühhopaadid on palju külmemad ja manipulatiivsemad. Nad ei hooli üldse teiste inimeste tunnetest ega näe neid kui üksikisikuid. Nende eesmärgiks on domineerida ja kontrollida.


Näiteks nartsissist võib olla Sinuga koos selleks, et saada Sinu kaudu või Sinult imetlust, tunnustust ja et teda imetletakse, upitada ennast paremale positsioonine. Psühhopaat aga ei hooli isegi sellest, kas teda tunnustatakse. Tema eesmärk on kontrollida ja manipuleerida iga Sinu sammu, et rahuldada oma vajadusi ja täita oma eesmärke.


Psühhopaadiga suhtes olemine on masendav ja mürgine kogemus, mis võib Sind tõsiselt kahjustada. Õigeaegne teadlikkus ja abi otsimine on eluliselt oluline, et kaitsta ennast ja alustada tervislikumat elu. Kui kahtled oma suhte tervislikkuses, siis on aeg seada piirid ja alustada tervendamisprotsessi.


Selleks, et terveneda sellisest suhtest sobivad Sulle individuaalseansid ja võid ka alustada 45-minutilisest konsultatsioonist.







Suhtlemiseni,

Grete

157 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page