top of page
Search

Kas valida kohus või perelepitus?

Mina aitan teha kokkuleppeid nii lahku läinud peredele, kui ka koos elavate peredele. Mured on tihti sarnased ja mul on lahendused mõlemale.


Suhted on keerulised ja pered, olgu nad koos või lahku läinud, seisavad tihti silmitsi lahkarvamuste, tülide ja segaste rollidega. Need probleemid võivad tekitada pingeid ja konflikte, mis mõjutavad kõiki pereliikmeid, eriti lapsi. Sellises olukorras on oluline leida viis, kuidas suhelda ja kokkuleppele jõuda nii, et kõik osapooled tunneksid end mõistetuna ja kaasatuna.







Kohtusse või perelepitusse? Mis on parim lahendus?


Kui peres tekivad lahkarvamused, on mitmeid võimalusi, kuidas nendega toime tulla. Üks võimalus on pöörduda kohtusse, kuid minu kogemus näitab, et see tee ei pruugi olla kõige tõhusam. Kohtuprotsessid kipuvad lõppema sellega, et üks pool tunneb end kaotajana, mis võib tulevikus suhtlemist veelgi keerulisemaks muuta. Peale kohtuotsust on tihti keeruline uuesti kontakti leida ja rahulikult suhelda, sest viha ja frustratsioon pole lahtunud.

Perelepitus seevastu keskendub vastastikusele mõistmisele ja koostööle. See on protsess, kus lepitaja aitab pereliikmetel selgitada välja oma soovid ja vajadused ning jõuda lahendusteni, mis sobivad kõigile. Perelepitus ei ole mõeldud ainult lahku läinud peredele; see on tõhus ka koos olevatele peredele, kus on vaja lahendada lahkarvamusi või selgitada rolle ja ootusi.

Perelepitus: Võti rahulikumateks ja toimivamateks suheteks


1. Lahku läinud peredele: Kui lahutus on paratamatu, võib perelepitus aidata sujuvamalt läbi viia keerulised läbirääkimised laste hooldusõiguse, vara jagamise ja muude oluliste küsimuste osas. Kohtuprotsessi asemel, mis sageli lõpeb ühe osapoole pettumusega, annab perelepitus võimaluse leida lahendusi, mis arvestavad mõlema poole vajadusi. Tulemuseks on kokkulepped, mida kõik osapooled tunnevad enda omadena, ja see loob aluse rahulikuks suhtlemiseks ka tulevikus.

2. Koos olevatele peredele: Ka peredes, kus partnerid ei plaani lahku minna, võivad tekkida lahkarvamused, segased rollid või korduvad tülid. Need probleemid võivad halvendada suhteid ja tekitada pingeid. Perelepitus või perenõustamine aitab selgitada välja pereliikmete ootused, rollid ja vajadused, et leida ühine tee edasi. See aitab vältida tülisid ja luua tervema ning toetavama peresuhtluse.

Perelepituse eelised.


Kõik võidavad, keegi ei kaota: Perelepitus ei loo võitjaid ega kaotajaid. Kõik osapooled saavad protsessis kaasa rääkida ja lõpplahendus põhineb vastastikusel mõistmisel. See on eriti oluline juhul, kui peres on lapsed, sest rahulik ja koostööaldis õhkkond on neile kõige tervislikum.
Kestev ja rahulik suhtlus: Perelepitus loob aluse jätkusuutlikuks ja rahulikuks suhtluseks ka tulevikus. Kui lahkarvamused lahendatakse koostöös, on suhted vähem kahjustatud ja vanemad suudavad laste huvides tõhusamalt suhelda.

Paindlikkus ja kontroll: Perelepitus võimaldab osapooltel ise oma kokkulepped kujundada, arvestades perede unikaalseid vajadusi ja eripärasid. See tähendab, et lahendused on paindlikumad ja kohandatud just teie olukorrale.
Aeg ja raha: Perelepituse protsess on sageli kiirem ja odavam kui kohtus käimine. Selle asemel, et kulutada kuudepikkustele juriidilistele vaidlustele, saab perelepituse abil kiiresti keskenduda lahendustele ja edasi liikuda.

Vähem stressi: Perelepitus on suunatud koostööle ja rahulikule dialoogile, mis aitab vähendada emotsionaalset koormust ja pingeid, mis kaasnevad kohtuprotsessiga.

Kuidas otsustada?


Kui peres on tekkinud lahkarvamused või olete silmitsi lahkuminekuga, tasub kaaluda perelepitusprotsessi. See võib aidata teil ja teie perel jõuda lahendusteni, mis on mõlemale poolele vastuvõetavad ja toetavad edasist rahulikku suhtlust. Olgu peresuhted keerulised või lahkuminek paratamatu, on perelepitus tihti parim tee, et leida ühiselt lahendusi, millest kõik võidavad.
Lõppude lõpuks on oluline meeles pidada, et isegi keerulises olukorras on võimalik leida tee rahumeelseks ja koostööaldiseks suhtlemiseks – ükskõik, kas pered on koos või lahus.

Kui seisad silmitsi lahutuse või lahkuminekuga, on perelepitus sageli parem valik kui kohtuprotsess. See mitte ainult ei säästa aega ja raha, vaid aitab ka hoida suhteid vähem kahjustatuna, soodustades rahulikku ja koostööaltimat suhtlust. Lõppude lõpuks on oluline, et saaksid liikuda edasi ilma kibeduse ja konfliktideta, ning perelepitus on selleks suurepärane vahend. Meenuta, et keegi ei pea kaotama, kui kõik võidavad.

Tule lahenda oma mured koos teise lapsevanemaga, isegi kui siiani pole omavahel osanud lahendusi leida, need lahendused on olemas. Sa pole üksi!


Aitan Teie peres olete (KOOS/LAHUS- pole oluline) lahendada suhtluste teemad, kui on mured:


  • viha, pettumus, hirmud

  • takistused suhtlemisel

  • erimeelsused kodustes tingimustes kui ka eraldi elades

  • erimeelsused lastega seotud teemadel

  • raha ja finantside erimeelsused

  • emotsioonid käivad üle pea ja elatakse üksteise peal välja

  • ei peeta kokkulepetest kinni

  • NÕIARING: süüdistamine-ohvri roll- tagasi tegemine- kannatamine

  • rollide segasus- kohustuste ja vastutuste jagamised peres

  • ebaõigluse tunne.


Suhtlemiseni!

Grete

35 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page