top of page
Search

Kas Sina tead kes on nartsissist ja kuidas Sa võid enesele teadmata olla kahjulikus suhtes?

Updated: Nov 13, 2021

Me kõik oleme ühel või teisel viisil nartsissismiga kokku puutunud ja aina enam tuleb antud teema esile kliendikohtumistel.


Kui kokkupuude nartsissistiga on olnud minimaalne ja see pole Sind mõjutanud, oled õnnega koos.

Kui kokkupuude nartsissistiga on olnud pikema perioodi vältel – olles lähedases suhtes partnerina, sõbrana, pereliikmena, kolleegina jne. – siis Sinu teadmata võib juhtuda see, et Sinu vaimne tervis saab kannatada. See tähendab, et oled vaimse vägivalla ohver ja Sul võib olla trauma, mis mõjutab Sinu igapäeva elu ja suhete kvaliteeti.
Lähedane suhe nartsissistiga muudab Sinu maailma kõige manipuleerivamal ja varjatumal moel. Sa oled andja ja tema on võtja. Nii lihtne see ongi.


Nartsissistliku inimese käitumise tunnused on järgmised:

 1. Nartsissistil puudub empaatiavõime. Tal on oluline võita ja allutada! Tema moto on: „Minu arvamus on ainuõige ja kõik toimub ainult minu moodi, minu jaoks.“

 2. Tavapärane on äkkviha, jonni- ja mossitamise hood. Eesmärgiks on panna ohver enda pilli järgi tantsima, et temal endal hakkaks parem.

 3. Ta koondab oma ellu inimesed, kes teda teenivad nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Kõik toimub nartsissisti järgi.

 4. Nartsissist liigub kiiresti ühest suhtest teise. Ta väldib üksinda olemist. Ta teeb kõik selleks, et ohver/partner „konksu“ otsa saada. Ta katab suhte alguses kõik partneri vajadused ning on veetlev, enesekindel ja imetlusväärne. Partnerile tundub ta ideaalne kaaslane ning avab ennast talle täielikult.

 5. Kui keegi tema teenistusest lahkub, siis saab lahkuja selle eest karistada ning piinamine võib olla pikaaegne ja valulik.

 6. Nartsissist hoiab endised partnerid konksu otsas, juhuks kui hetke partner peaks lahkuma. Talle on oluline inimesi omada, mitte armastada neid.

 7. Nartsissist karistab ja kiusab ka raha ja/või ühiste laste kaudu.

 8. Nartsissist valetab patoloogiliselt – inimene valetab, samas arvates enda jutu olevat tõesena.

 9. Ta tekitab konflikti olukordades, kus täiskasvanulik inimene seda ei teeks.

 10. Ta on ühel hetkel armastav ja hooliv ning järgmisel hetkel tõrjuv, ründav ja ähvardav. Näiteks taolised laused emotsionaalsest kõikumisest „Sa oled mu elu armastus“ ja „ Mul on sinuta parem“.

 11. Nartssissist võib käituda nii nagu Sind poleks olemas. Samas järgmisel hetkel on ta veetlev ja särav – alati just nii nagu see talle on sobilik ning vajalik.

 12. Ta kasutab ära ohvri haavatavaid olukordi tema enda vastu. Nartsissist on teadlik ohvri hirmudest olla tõrjutud ja eemale lükatud, seega nartsissist ähvardab pidevalt ohvrit ära minemisega, et saavutada enda tahe. Naisel või mehel tekitab selline olukord emotsionaalset valu ja süvendab „mitte piisavuse“ tunnet. Nartsissist tekitab seda tunnet ohvris pidevalt. Sellele järgneb ka ohvri süüdistamine iseenda käitumises. Näiteks ütleb nartsissist ohvrile: „Sa lihtsalt kujutad seda ette, oled ebakindel, armukade ja rumal“. Paneb ohvri uskuma, et probleem on temas.

 13. Nartsissist ei suuda olla haavatav, siiras, aus ega oska arutada probleeme ratsionaalselt. Isegi kui probleem võib olla lahendatud, siis aruteludes toimub süüdistamine edasi.

 14. Nartsissisti eesmärk on ohvrit emotsionaalselt pidevalt karistada. Ükskõik kui palju ohver ka ei vabandaks, nartsissist toob vana asja pidevalt esile, sooviga ohvrit süüdi panna tundma.

Kui tunned enda suhet mingis punktis ära, siis tea, et Sa ei pea kannatama! Kui kahtled kas oled nartsissitlikus suhtes, siis aitan Sul selles selgusele jõuda.


Märka, kas tunned end suhtes vabalt, või toimub kõik kellegi teise järgi?


Pärast nartsissistlikus suhtes olemist on oluline leida taas üles enda päris olemus ning vabaneda alla surutusest.

Võta minuga ühendust ja ma aitan Sul märgata ennasthävitavaid suhteid ning luua enda ellu uus kvaliteet, milles Sina saad olla vaba!


Millest nartsissistlik käitumine tuleneb, kirjutan juba järgmises postituses. Lisaks on tulemas artikkel sellest, kuidas nartsissist vaidleb ja konflikti lahendab ning kuidas mõjub nartsissistiga suhtes olemine partnerile.


Grete Kald Psühhoteraapia


#nartsissism #suhted

933 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page