Sageli tunduvad nartsissist ja empaat olevat vastandid. Üks on enesekeskne ja egoistlik, teine aga hooliv ja püüab alati teiste tundeid mõista. Kuid nende kahe vahel on üks ühine joon, mis ühendab neid rohkem, kui esmapilgul paistab – mõlemad kannavad endas sügavaid emotsionaalseid haavu, kuid väljendavad neid väga erinevalt.
Samad haavad – erinevad reaktsioonid
Nii nartsissist kui empaat võivad pärineda lapsepõlvest, kus nad ei kogenud tingimusteta armastust, aktsepteerimist või turvatunnet. Nad võivad olla kogenud tähelepanu puudumist, hülgamist või isegi emotsionaalset väärkohtlemist. Lapsepõlvetraumad jätavad tugeva jälje ja määravad tihti inimese edasise käitumise.
Nartsissist reageerib oma haavadele kaitsemehhanismiga, luues enesekeskse identiteedi, kus ta peab alati olema tähelepanu keskmes. Ta kasutab teisi inimesi oma väärtuse kinnitamiseks, tihti manipuleerides või halvendades neid, et ennast paremini tunda. Nartsissisti jaoks on eneseväärikus seotud välise valideerimisega – tema väärtus sõltub sellest, kui palju teised teda imetlevad ja hindavad.
Empaat, vastupidiselt, reageerib oma haavadele teise äärmusega – ta otsib pidevalt võimalusi teisi aidata ja toetada, tihti enda vajadusi eirates. Empaat võib tunda, et ta ei ole väärt armastust, kui ta ei suuda teisi aidata või neid õnnelikuks teha. Tema enda eneseväärikus on seotud sellega, kui palju ta suudab teistele pakkuda. See tähendab, et empaadid on sageli väga tundlikud ja võtavad teiste emotsionaalseid koormaid enda kanda.
Nartsissisti ja empaadi dünaamika
Nartsissisti ja empaadi suhe võib tihti olla keeruline ja isegi kahjulik. Nartsissist naudib empaadi tähelepanu ja hoolitsust, kuna see kinnitab tema eneseväärikust. Empaat aga tunneb vajadust nartsissisti aidata ja tema haavu ravida, lootes, et läbi armastuse ja hoolitsuse suudab ta suhte parandada. Paraku lõpeb selline suhe sageli emotsionaalse kurnatusega empaadi jaoks, kuna nartsissist võtab, aga ei anna vastutasuks.
Nartsissisti ja empaadi suhe võib tunduda kui ideaalne sobivus – üks vajab tähelepanu ja teine on valmis seda lõputult andma. Kuid tegelikkuses toidab selline dünaamika mõlema osapoole haavu. Empaat üritab päästa kedagi, kes tegelikult ei soovi muutuda, samal ajal kui nartsissist saab oma haavu toita teiste arvelt, võttes empaadilt energiat ja tähelepanu.
Tervenemise tee
Nartsissisti ja empaadi teekond tervenemise poole algab enese teadlikkuse ja haavade teadvustamisega. Nartsissist peab õppima, et tõeline väärtus ei tule välisest imetlusest, vaid sisemisest enesehinnangust ja empaatiavõimest. Ta peab astuma sammu oma kaitsemehhanismide murdmise suunas ja õppima päriselt teisi inimesi märkama, mitte kasutama neid enesekehtestamiseks.
Empaat peab õppima, et ta ei pea pidevalt teisi päästma ega ohverdama enda heaolu teiste kasuks. Ta peab leidma tasakaalu hoolivuse ja enese eest hoolitsemise vahel ning tunnistama, et tema väärtus ei sõltu sellest, kui palju ta suudab teisi aidata.
Kuigi nartsissist ja empaat võivad näida kui kaks täiesti vastandlikku isiksust, kannavad nad endas sarnaseid haavu. Nende erinevad reaktsioonid samadele emotsionaalsetele traumadele loovad aga vastandlikud käitumismustrid. Ainult eneseteadlikkuse ja tervenemise kaudu saavad mõlemad astuda samme tervemate suhete ja isikliku rahulolu poole. Nii nartsissist kui ka empaat võivad leida teed sisemise rahuni, kui nad on valmis vaatama sügavale oma minevikku ja muutma viisi, kuidas nad haavadele reageerivad.
Grete
Comments