top of page
Search

Konflikt nartsissistiga? Nartsissisti 14 omadust, mida pead teadma!

Updated: Nov 13, 2021
1. Nartsissist ei võta oma tegude eest vastutust.


Mitte vastutuse võtmine oma tegude eest on kõige levinum ja tuntavam tunnusjoon nartsissistlike inimeste puhul. Nad lihtsalt ei võta vastutust. Kõikidele oma tegudele leiavad nad alati põhjenduse ja süüdlase. Nemad ise pole enda arvates milleski süüdi.

Proovides nartsissistiga argumenteerida, selgitada enda seisukohta ning jõuda üksteise mõistmiseni, tunned, kuidas see on aja ning närvide raiskamine.

Nartsissistiga ei ole vastastikust mõistmist võimalik saavutada. Tal lihtsalt puudub võime hoolida teisest inimesest siiral tasandil.2. Nartsissist ei vabanda!


Kui nartsissist vabandab, siis see on „võlts vabandus“. Vabandamine on manipuleerimise viis ja nartsissist kasutab seda hetkel, kui muud üle ei jää. Vabandamise eesmärk on hoida Sind enda kontrolli all ja enda teenistuses. Kõik toimub nartsissisti heaks. Sina pole siin suhtluses tegelikult oluline.


Nartsissistile eksisteerid Sina tema heaoluks ning teenindad teda tema tujude ja soovide järgi.3. Normaalses suhtluses on pooled võrdsed, nartsissistiga suheldes see nii ei ole!


Kui Sa väljendad konstruktiivset kriitikat või väljendad ennast oma sügavamast hingesopist, mis nartsissisti solvab, siis ta leiab viisi, kuidas Sind karistada. Kui Sa otsustad enda vajadusi väljendada või ennast suhtluses nähtavaks teha, siis ta kindlasti reageerib sellele.


Nartsissist näitab Sulle selgelt koha kätte, et Sa ei muutuks enesekindlaks ja läheksid oma vajaduste väljendamisega tagasi „nurka“ (seal juures suhtluses nartsissistiga ei pruugi Sa aru saada, et Sa oled nurka surutud).

Sinna, kuhu Sa nartsissisti arvates kuulud. Ja tuled sealt nurgast välja, kui tema seda soovib, aga ka ainult ühel eesmärgil - tema teenindamiseks ja vajaduste rahuldamiseks.

Sinu järk-järguline enesehinnangu madaldamine toimub peenel manipuleerival viisil.4. Nartsissist karistab Sind!


Nartsissist karistab Sind nii emotsionaalselt kui ka füüsiliste tegudega. Ta paneb Sind tundma, et Sa pole väärt emotsionaalset lähedust ja et Sinu tunded pole olulised. Nartsissist manipuleerib ja karistab Sind emotsionaalse distantsiga, kuna siis oled Sa tema kontrolli all.

Nartsissist naudib kui ta on saanud Sind emotsionaalselt mõjutada ja Sa reageerid tema manipulatsioonile. Nähes Sind kannatamas, saab Tema ego jõudu ja energiat.


Sind paneb imestama, kuidas saab keegi kellegi kannatusest rahulolu tunda? See ongi nartsissism. Sinu ülesanne on sellega mitte kaasa minna ega lasta sellest ennast mõjutada (sellel teemal kirjutan eraldi artikli juba üsna pea - oluline on fookus panna enda elule).5. Sul on võimatu olla nartsissisti meele järgi.


Nartsissist on emotsionaalselt täitmatu ja leiab alati põhjuseid, miks Sa peaksid rohkem püüdma ja olema tema jaoks veelgi parem. Ta kombib Su piire nii kaua, kuni Sa ise lased! Sa võid lõpuks olla vaimse kurnatusega haiglas, aga nartsissisti vajadustel pole lõppu. Sina pead seadma oma piirid ja vaimsele vägivallale lõpu tegema!

Nartsissist arvab, et Sina oled tema ebakindluses, kõhklustes ja südamevalus süüdi. Nartsissist oskab nii hästi manipuleerida, et Sa lõpuks usudki seda.

Kuigi see pole tõsi, on nartsissist veendunud, et Sina oled tema kannatustes süüdi ja ta paneb Sind selle eest kannatama.6. Nartsissist on kättemaksuhimuline!


Nartsissistil on meeles kõik olukorrad ja sõnad, mis Sa oled öelnud või teinud, mis pole tema meele järgi.

Isegi aastaid hiljem leiab ta viisi, kuidas selle eest kätte maksta. Ta teeb seda julmal viisil. Ta teab kõiki Su nõrku kohti ning tabab neid Sulle kõige haavatavamal hetkel.

Nartsissist teeb tagasi olukordade pärast, millest Sul pole aimugi, et need tema solvumist põhjustasid.

Nartsissist ei väljenda oma solvumist ega pahameelt, kuna ei oska seda teha. Ta pole kogenud siirast eneseväljendust. Tema maailmas sellist asja ei eksisteeri.7. Nartsissist teeb oma reeglid.


Nartsissist ütleb inimestele seda, mida nad kuulda tahavad ja samal ajal käitub ise vastupidiselt. Nartsissistiga on võimatu võrdset kokkulepet teha. Nartsissist peab alati võitma ja saama rohkem kasu - ta tunneb, et on kõigist üle ja peab saama rohkem kui teised.

Kokkulepet tehes on ta Sinust juba mitu sammu ees - mõelnud välja kõikvõimalikud valed ja manipulatsioonid. Nartsissist kahtlustab kõike ja kõiki, sest tema enda südametunnistus on must. Nartsissist arvab kõigist kõige hullemat - ta ise on teinud inimestele haiget ja arvab, et teised teevad talle sama.

Nartsissist muudab kokkulepete reegleid vastavalt enda soovile, teistele osapooletele teada andmata. Hiljem räägib musta valgeks ja manipuleerib ennast süüst puhtaks. Siis tunnebki nartsissist, et ta on topelt võitnud - saanud kokkuleppest kasu ja Sind ära manipuleerinud.8. Sinu eksimusi nartsissist ei andesta!


Kui nartsissist eksib, siis paneb ta Sind tundma, et see on Sinu süü ja Sinul tuleb talle see heaks teha. Kui eksid Sina, siis mõistmist ja andestust pole Sul mõtet loota! Seda ta just ootaski. Selline olukord annab talle võimaluse Sind emotsionaalselt piinata ja süüdi tundma panna. Kui Sa lased sellises olukorras ennast „konksu“ otsa tõmmata, siis sealt on raske välja pääseda. Emotsionaalne terror ainult süveneb ning hakkab edaspidi toimuma veelgi karmimalt, kuna nartsissist on täitmatute hingeliste vajadustega.9. Nartsissist on armastav ja vihkav korda mööda.


Ühel hetkel tunned, et Sa oled saanud mõistmise ja toetuse, kuid juba järgmisel hetkel lükkab nartsissist Sind endast eemale.

Väljendab, et ta ei soovi enam Sinuga koos olla või kui see on mõnel teisel tasandil suhtlus (näiteks töösuhe), siis väljendab rahulolematust ja negatiivsust Sinu suhtes.

See on lõpmatu emotsionaalne karussell, Sa tunned pidevalt kuidas Sind lükatakse-tõmmatakse.

Ta lihtsalt tahab oma rahulolematust kusagile suunata ja Sinu haavatavad tervendamata tunded on talle konksuks. Ja algabki nõiaring. Sina oled nartsissisti mängukann ja tema naudib mängu.10. Nartsissist on kogu aeg kaitsepositsioonil.


Kuna nartsissist on tegelikult sisemiselt väga habras ja lapsepõlvest saadud tugevate haavadega, siis ta ei talu valu ega kriitikat.

Ta ei suuda tulla toime valuga. See on ka põhjus, miks ta vastutust ei võta.

Vastutust võttes, tuleks tal võtta vastu ka valu, mida ta on ise kogenud ja teistele põhjustanud. Nartsissisti kaitse on rünnak. Tema elu moto on: „kõik on minu valus süüdi ja te kõik peate minu jaoks selle heastama“. Ta on arusaamisel, et kogu maailm on talle võlgu ning tema, „vaeseke“, on kannataja.

Vaieldes suunab nartsissist teema kõrvale, eirates täielikult Sinu tundeid. Ta toob vestluse käigus esile oma liitlasi (tõelisi või välja mõeldud), püüdes maha teha Sinu arvamust ja tundeid. Ta väänab tõde ja fakte, millel pole loogikat ega alust. Peamine trump on tal rõhuda Sinu haavatavatele tunnetele, et vaidlus võita. Sest ärgem unustagem! Kõige olulisem on saavutada võit. Tema väited on vaidluses isegi hullumeelsed või äärmuslikud.


Sinu ülesanne jääda ratsionaalseks ja endale kindlaks.11. Nartsissist teab, et ta on võitnud, kui haistab Sinus endas kahtlemist!


Oi, see on nartsissisti maiuspala! Siin on ta justkui kala vees. Sellel hetkel kui Sa korrakski kahtled endas, oled justkui haile söödaks. Sellel hetkel paneb ta mängu kõik, et Sind pihuks ja põrmuks teha.

Tihti on see nii varjatud, et Sa isegi ei oska seda aimata, mis juhtuma hakkab. Nüüd algab nartsissisti jaoks põnev manipuleerimise mäng, sest ta teab, et on Su juba võitnud. Ta paneb Su enda heaks tööle!12. Vestlustes pole kunagi siiraid tundeid ja ega mõistmist!


Nartsissisti jaoks on inimesed objektid. Kaastundlikust ja empaatiat on nad õppinud mehaaniliselt väljendama, et Sind „konksu“ otsa saada.

Inimesed on selleks, et teda teenida, mitte jagada siiraid tundeid.


Kui nartsissist mõistab, et Sa soovid temaga suhtluse lõpetada, siis võtab ta välja viimased relvad - empaatia ja kaastundlikkuse. Kahjuks on see kõik aga näitemäng, seniks, kuni ta on võitnud manipuleerimise mängu ja Su tagasi nõiaringi saanud. Siis jätkub kõik vanaviisi.13. Nartsissisti suhted on täis valet ja petmisi!


Mitte miski ei täida nartsissisti tühja musta auku tema südames. See on täitmatu! Nartsissist täidab seda uute valede ja uute partneritega. See on võlts ego kütus, mis jookseb tühjaks sama kiiresti kui see täitus. Siis tuleb leida uued valed ja uued suhted. Nartsissist on iseenda nõiaringis ja veab sinna ka teised, kelle ta „konksu“ otsa saab.

Tõeliselt empaatiliste ja siirate suhete looja ning hoidja teab, et valetamine teeb haiget ning alandab inimesi, õõnestab inimsuhteid. Nartsissist seda nii ei näe. Tema arvates on see ainus võimalus saada enda ellu teisi inimesi - manipuleerivasse mängu. Ta päriselt ei usu, et ta on väärt siiraid suhteid. Tal lihtsalt pole neid kunagi olnud.

Kõik algab ikkagi lapsepõlvest, mis siin salata. Aga see pole Sinu ülesanne luua talle tagasi lapsepõlv, millest tal puudus on. See lihtsalt pole mitte kellegi teise võimuses. Sa ei saa teda päästa, kui väga Sa ka ei tahaks! Ta vaatab Sulle otse silma ja ütleb, et ta pole Sulle kunagi valetanud ega Sind petnud. See on lausa hirmuäratav, kui sügavad on inimlikkuse puudujäägid sellise psühholoogilise kaldega inimestel - nartsissistidel.14. Kas sees või väljas?


Kui nartsissist on kõik mängud ära mänginud, kõik manipuleerimise tehnikad ära kasutanud, kuid Sa oled otsustanud lõplikult lahkuda tema teenistusest ja õukonnast, siis oled Sa tema vaenlane!

Kui oled väljas, algab mäng uuel tasandil. (Sellest kirjutan juba uues artiklis, sest see vajab täiesti uut või isegi kümmet A4 suurust paberit).

Siit algab Sinu tõeline enese armastuse areng!


Vaidlus nartsissistiga on enese põletamine ja enda madala enesehinnangu toitmine. Kahju tõdeda, aga ainuke, kes selle saab lõpetada, oled Sina - manipuleerimise nõiaringi ehk „konksu otsa“ sattunud naine või mees.


Teraapia seanssidel aitan Sul selgusele jõuda, kas Sa oled suhtes nartsissistiga, kuidas sellest lahti öelda ning kuidas tulla toime suhtluses peale lahku minekut.


Grete Kald Psühhoteraapia


1,505 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page