top of page
Search
Writer's pictureGrete Kald

Miks on lahutus kannatus?


Lahutus on sageli seotud sügavate emotsionaalsete ja psühholoogiliste kannatustega. Paarid lähevad lahku nii juriidiliste ja rahaliste kohustuste jagamise tõttu, kui ka emotsionaalsete sidemete katkemise tõttu. Lahutusel on mitmeid aspekte, mis teevad selle valusaks kogemuseks:


1. Kaotuse tunne

Lahutuse käigus tunneb inimene tihti suurt kaotust. Kaotatakse mitte ainult partner, vaid ka unistused, lootused ja ühised tulevikuplaanid. Tekib tunne, et kõik, mis üles ehitati, laguneb ja see toob kaasa leina. Kaotus ei ole ainult seotud partneri füüsilise lahkumisega, vaid ka turvatunde ja kodutunde kadumisega.


2. Emotsionaalne ja psühholoogiline stress

Lahutus on emotsionaalselt kurnav protsess. Sageli kaasneb sellega viha, süütunne, pettumus ja alavääristunne. Kui lahkumine on seotud truudusetuse, usaldusprobleemide või kommunikatsiooniraskustega, võib see veelgi sügavamalt haavata eneseväärikust ja enesekindlust.


3. Rahulolematus ja hirm tuleviku ees

Lahutus toob tihti kaasa ebakindluse tuleviku suhtes. Kas elu pärast lahutust saab olema rahuldav? Kuidas majanduslikult toime tulla? Kas ma leian uuesti armastuse? Need küsimused võivad põhjustada ärevust ja ebakindlust, tehes lahutuse kogemuse veelgi raskemaks.


4. Perekonna ja sõpradega seotud keerukused

Lahutus võib kahjustada ka peresuhteid ja sõpruskondi. Kui on lapsi, muutub olukord veelgi keerulisemaks, sest tuleb tegeleda vanemluse ja vastutusega, mille jagamine võib põhjustada konflikte.




Lahutama ei peaks süüdistades, mis teeb lahutusest kohutava kogemuse. Lahutuse mõte on teha meid tegelikult õnnelikumaks, mitte kurvemaks.


Kuidas saab lahutusest meeldiv kogemus olla?


Lahutus ei pea aga olema alati ainult negatiivne kogemus. Õigete sammude ja suhtumisega on võimalik lahutus muuta eneseavastamise ja kasvu võimaluseks.


Kui me õpime austama teineteist juba suhte ajal, siis on võimalik, et suhe ei jõuagi lahutuseni, vaid kaua igatsetud rahuldust pakkuva suhteni. Või aktsepteeriva lahutuseni.


1. Teadlik kommunikatsioon ja mõistmine suhte ajal

Suhetes peaksid mõlemad osapooled teadvustama, et konfliktid on osa suhtest, kuid nendega tegelemine on võtmetähtsusega. Oluline on kuulata ja väljendada oma tundeid konstruktiivsel viisil. Lahkuminek, kus mõlemad pooled austavad üksteist ja suudavad rääkida oma vajadustest ja soovidest, võib olla vähem valus.


2. Lahkumine ilma süüdistamiseta

Suhte lõpp ei pea tähendama süüdistamist ja viha. Kui osapooled suudavad võtta vastutuse oma tegude eest ja näha lahutust kui loomulikku osa eluprotsessist, võib see olla tervendav kogemus. Selle asemel, et keskenduda negatiivsele, võib lahutus olla võimalus vabaneda ebaterveks muutunud suhtest ja luua uusi, tervislikumaid sidemeid tulevikus.


3. Enese kasv ja isiklik areng

Lahutus võib olla ajendiks enesearengule. Selle asemel, et näha lahutust kui ebaõnnestumist, võib seda vaadelda kui võimalust õppida iseendast ja oma vajadustest. Enesetöö ja tervenemine, sealhulgas professionaalse abi otsimine, võib muuta lahutuse kogemuse meeldivamaks ja tähendusrikkamaks.


4. Suhete dünaamika muutmine enne lahutust

Selleks, et lahutus ei muutuks nii ebameeldivaks, võib suhte ajal muuta oma hoiakuid ja tegutsemisviise. Suhte jooksul tuleks keskenduda rohkem teineteise aktsepteerimisele ja toetamisele. Konfliktide lahendamine kohe nende tekkides, aus suhtlemine ja vajaduse korral abi otsimine võivad suhet tugevdada või vähemalt muuta lahutuse vähem valulikuks kogemuseks.

Kuidas lahutus muuta eneseteadlikuks ja positiivseks kogemuseks?

Lahutus ei pea tähendama elu kokkuvarisemist. Selleks, et see muutuks teadlikuks ja rahuldustpakkuvaks kogemuseks, võib võtta järgmised sammud:


  1. Võta aega leinamiseks ja enese taastamiseks. On oluline anda endale aega ja ruumi, et tunnetada lahutuse protsessi ja sellega kaasnevaid emotsioone.


  2. Õpi vabastama minevikku ja keskendu tulevikule. Selle asemel, et jääda mineviku probleemidesse kinni, keskendu uutele võimalustele ja sellele, kuidas oma tulevikku positiivselt kujundada.


  3. Otsi tuge ja professionaalset abi. Lahutuse ajal võib terapeudiga rääkimine pakkuda selgust ja tuge, aidates mõista oma tundeid ja liikuda edasi terviklikumalt.


Kui suhte ajal ei õpita teineteist aktsepteerima ja austama, siis laste jagamisel on seda vaja teha peale lahutust ikkagi. Selleks, et lapsed ei kannataks.


Lahutus võib olla kurnav ja emotsionaalselt keeruline kogemus, kuid õige lähenemisega on võimalik muuta see teadlikuks enesearenguks. Suhtlemise parandamine, lahkuminekust tingitud süü ja viha vabastamine ning keskendumine enesearengule ja tulevikule võivad muuta lahutuse vähem valulikuks ja isegi rahuldustpakkuvaks elusündmuseks.

102 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page